Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

1 lutego ruszył nabór wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy. Wnioski możnazłożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na telefony komórkowe lub tablety.

W tym roku Dni Sępólna Krajeńskiego odbędą się od 5 sierpnia do 12 sierpnia 2023 roku. Serdecznie zapraszamy organizatorów do zgłaszania imprez zarówno w ramach Dni Sępólna Krajeńskiego, jak i towarzyszących.

W dniu 15 lutego 2023 r. w świetlicy wiejskiej odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Zebranie Wiejskie Sołectwa Świdwie, któremu przewodniczył Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski.

Informacje - zus

PIT z ZUS-u – co warto o nim  wiedzieć ?

Do końca lutego ZUS zakończy wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 r. PIT trafi do każdego, kto w ubiegłym roku choć raz pobrał świadczenie z ZUS. W województwie kujawsko-pomorskim deklarację otrzyma około 529 tys. świadczeniobiorców. 

 

Już wkrótce emeryci, renciści, osoby pobierające w ubiegłym roku zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze otrzymają PIT z ZUS. List z Zakładu trafi także do osób, które w 2022 r. pobrały niezrealizowane świadczenie po zmarłym członku rodziny- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Nie każdy świadczeniobiorca otrzyma taki sam dokument PIT z organu rentowego. Do emerytów
i rencistów z saldem podatku równym zero lub kwotą niedopłaty podatku wysyłamy  PIT-40 A, a gdy mają nadpłatę podatku PIT-11 A. Są też osoby, które pobierają inne świadczenia z ZUS-u i otrzymają PIT-11 A, czy PIT-11- wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS nie rozliczy świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. W zależności od tego, jaki PIT otrzymaliśmy, będziemy wiedzieć, czy Zakład dokonał za nas rozliczenia podatkowego, czy też musimy samodzielnie złożyć deklarację w urzędzie skarbowym.  Jeśli otrzymaliśmy PIT 40-A, to oznacza, że zostaliśmy rozliczeni z urzędem skarbowym i nie musimy podejmować żadnych dodatkowych czynności, o ile nie posiadamy innych dochodów i nie korzystamy z odliczeń. 

Zeznania podatkowe powinni złożyć w urzędzie skarbowym osoby, które otrzymały z ZUS-u PIT 11-A lub PIT-11, a także emeryci i renciści, którzy swoje dochody chcą rozliczyć wspólnie z małżonkiem, lub skorzystać z odliczeń od podatku, także świadczeniobiorcy, którzy posiadają inne źródło dochodu oprócz emerytury i renty.

Warto wspomnieć, że Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie danych przekazanych przez płatników- w tym także przez organ rentowy przygotowuje dla wszystkich podatników roczne rozliczenie podatkowe, które udostępnione jest w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. Takie zeznanie możemy zawsze zmienić lub zaakceptować. Jeśli do 30 kwietnia nie rozliczymy się
z urzędem skarbowym, to roczne rozliczenie podatku zostanie przyjęte w takiej formie, w jakiej zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową.

Nie trzeba czekać na papierowy PIT z ZUS-u.  Można go pobrać samodzielnie przez interenet. Wystarczy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PIT dostępny jest
w zakładce "Świadczeniobiorca".

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Dorabiałeś w ubiegłym roku do renty lub wcześniejszej emerytury? Rozlicz się z ZUS.

 

Renciści i wcześniejsi emeryci, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, muszą do 28 lutego powiadomić ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2022 r. Informacja ta jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

 

Chodzi o przychody, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe np. z umowy
o pracę, zlecenia, czy działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą, czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

 

Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna), a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani do końca lutego dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie z zakładu pracy o swoich przychodach z 2022 roku, najlepiej
w rozbiciu na poszczególne miesiące. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, składają samodzielne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Informacja ta jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy w ubiegłym roku wypłacał świadczenie we właściwej wysokości, ponieważ wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują limity
w dorabianiu do świadczeń. ZUS może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód
z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wypłata świadczenia może być również zawieszona, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenia w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach.
Na podstawie tych dokumentów ZUS porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla
2022 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy – dodaje rzeczniczka.

Ile mogliśmy zarobić w ubiegłym roku

 

Okres

Kwoty równe 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

Kwoty równe 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

1-2/2022

3 960,20 zł

7 354,50 zł

3-5/2022

4 196,60 zł

7 793,70 zł

6-8/2022

4 364,70 zł

8 105,80 zł

9-11/2022

4 309,40 zł

8 003,20 zł

12/2022

4 536,50 zł

8 424,90 zł

Graniczne kwoty przychodu dla 2022

51 069,00 zł

94 842,00 zł 

 

 

 

Kto nie musi rozliczać przychodu

Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach.
Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2022 roku, to muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego.

Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną,  która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie. Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat,
a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej. Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

 

 

 

 

  Kliknij aby odsłuchać Gmina Sępólno Krajeńskie informuję, że od dnia 1 kwietnia 2023 roku obsł Nabór wniosków o dofinansowanie - azbest Burmistrz Sępólna Krajeńskiego ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przed… Harmonogram wywozu odpadów. Decyzje podatkowe 2023 Informujemy, że istnieje możliwość odbioru decyzji w sprawie wymiaru podatku na Szanowni mieszkańcy! Gmina Sępólno Krajeńskie informuje, że od 01.07.2022r. płatności za po… Wykaz rachunków bankowych Gminy Sępólno Krajeńskie. Numer konta bankowego do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi:Nr 23 1600 Załatwianie spraw drogą elektroniczną W związku z utrudnionym załatwianiem spraw w Urzędzie Miejskim w Sępólnie Krajeńskim zachę Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie zjawiska zmian/aktualizacji źródeł ciepła w deklaracjach składanych do C… Sympozjum "Smartfon wyzwanie naszych czasów" 3-4.03.2023 r. Utworzono: 17 luty 2023 Informacja nt. Międzynarodowego Sympozjum Naukowo-Edukacyjnego „Smartfon wyzwanie naszych czasów”, które odbędzie się w dniach 3-4 marca 2023 r. WYSTARTUJ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM Utworzono: 17 luty 2023 Jeszcze tylko przez tydzień (do 24 lutego) przyjmowane będą zapisy chętnych do udziału w 68. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Rodzicu czy złożyłeś już wniosek 500+? Utworzono: 16 luty 2023 1 lutego ruszył nabór wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy. Wnioski możnazłożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na telefony komórkowe lub tablety. Dni Sępólna Krajeńskiego - druk formularza Utworzono: 02 luty 2023 W tym roku Dni Sępólna Krajeńskiego odbędą się od 5 sierpnia do 12 sierpnia 2023 roku. Serdecznie zapraszamy organizatorów do zgłaszania imprez zarówno w ramach Dni Sępólna Krajeńskiego, jak i towarzyszących. Zebranie Wiejskie Sołectwa Świdwie Utworzono: 16 luty 2023 W dniu 15 lutego 2023 r. w świetlicy wiejskiej odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Zebranie Wiejskie Sołectwa Świdwie, któremu przewodniczył Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski. Informacje - zus Utworzono: 15 luty 2023 PIT z ZUS-u – co warto o nim  wiedzieć ? Do końca lutego ZUS zakończy wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 r. PIT trafi do każdego, kto w ubiegłym roku choć raz pobrał świadczenie z ZUS. W województwie kujawsko-pomorskim deklarację otrzyma około 529 tys. świadczeniobiorców.    Już wkrótce emeryci, renciści, osoby pobierające w ubiegłym roku zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze otrzymają PIT z ZUS. List z Zakładu trafi także do osób, które w 2022 r. pobrały niezrealizowane świadczenie po zmarłym członku rodziny- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim Nie każdy świadczeniobiorca otrzyma taki sam dokument PIT z organu rentowego. Do emerytów i rencistów z saldem podatku równym zero lub kwotą niedopłaty podatku wysyłamy  PIT-40 A, a gdy mają nadpłatę podatku PIT-11 A. Są też osoby, które pobierają inne świadczenia z ZUS-u i otrzymają PIT-11 A, czy PIT-11- wyjaśnia rzeczniczka. ZUS nie rozliczy świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. W zależności od tego, jaki PIT otrzymaliśmy, będziemy wiedzieć, czy Zakład dokonał za nas rozliczenia podatkowego, czy też musimy samodzielnie złożyć deklarację w urzędzie skarbowym.  Jeśli otrzymaliśmy PIT 40-A, to oznacza, że zostaliśmy rozliczeni z urzędem skarbowym i nie musimy podejmować żadnych dodatkowych czynności, o ile nie posiadamy innych dochodów i nie korzystamy z odliczeń.  Zeznania podatkowe powinni złożyć w urzędzie skarbowym osoby, które otrzymały z ZUS-u PIT 11-A lub PIT-11, a także emeryci i renciści, którzy swoje dochody chcą rozliczyć wspólnie z małżonkiem, lub skorzystać z odliczeń od podatku, także świadczeniobiorcy, którzy posiadają inne źródło dochodu oprócz emerytury i renty. Warto wspomnieć, że Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie danych przekazanych przez płatników- w tym także przez organ rentowy przygotowuje dla wszystkich podatników roczne rozliczenie podatkowe, które udostępnione jest w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. Takie zeznanie możemy zawsze zmienić lub zaakceptować. Jeśli do 30 kwietnia nie rozliczymy się z urzędem skarbowym, to roczne rozliczenie podatku zostanie przyjęte w takiej formie, w jakiej zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Nie trzeba czekać na papierowy PIT z ZUS-u.  Można go pobrać samodzielnie przez interenet. Wystarczy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PIT dostępny jest w zakładce Świadczeniobiorca. Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim       ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Dorabiałeś w ubiegłym roku do renty lub wcześniejszej emerytury? Rozlicz się z ZUS.   Renciści i wcześniejsi emeryci, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, muszą do 28 lutego powiadomić ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2022 r. Informacja ta jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.   Chodzi o przychody, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe np. z umowy o pracę, zlecenia, czy działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą, czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.   Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna), a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani do końca lutego dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie z zakładu pracy o swoich przychodach z 2022 roku, najlepiej w rozbiciu na poszczególne miesiące. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, składają samodzielne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim Informacja ta jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy w ubiegłym roku wypłacał świadczenie we właściwej wysokości, ponieważ wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. ZUS może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wypłata świadczenia może być również zawieszona, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenia w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów ZUS porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2022 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy – dodaje rzeczniczka. Ile mogliśmy zarobić w ubiegłym roku   Okres Kwoty równe 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia Kwoty równe 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 1-2/2022 3 960,20 zł 7 354,50 zł 3-5/2022 4 196,60 zł 7 793,70 zł 6-8/2022 4 364,70 zł 8 105,80 zł 9-11/2022 4 309,40 zł 8 003,20 zł 12/2022 4 536,50 zł 8 424,90 zł Graniczne kwoty przychodu dla 2022 51 069,00 zł 94 842,00 zł        Kto nie musi rozliczać przychodu Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach. Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2022 roku, to muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego. Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną,  która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie. Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej. Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.   Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim         Powered By GSpeech

 

 

pieniądze legitymacja emeryta

 

 

 

 

Islandzki blues w Sępólnie

Już 5 marca na deskach sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki wystąpi jeden z najbardziej znanych islandzkich artystów bluesowych - Gudmundur Petursson.

Ferie zimowe z pasją w tym roku w Wiejskim Ośrodku Kultury spędziliśmy  pracowicie i aktywnie. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych gier i zabaw.

1 mln 650 tysięcy złotych dofinansowania na budowę drogi w Komierowie otrzymała Gmina Sępólno Krajeńskie. Pieniądze pochodzą z najnowszego rozdania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jest szansa, że jeszcze w tym roku wsparcie otrzyma również budowa drogi w Kawlach.

Brykające brzdące

Podczas tanecznych spotkań brykających brzdący nie ma miejsca na nudę - figury i układy zmieniają się w bardzo szybkim tempie, a maluchy całą swoją uwagę skupiają na tanecznej zabawie.

„Cudowna terapia”

W piątek 10 lutego na deskach sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki został wystawiony spektakl teatralny „Cudowna terapia”, czyli komedia małżeńska austriackiego dramatopisarza Daniela Glattauera w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza.

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech