Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

Łączy nas pamięć

W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim pod hasłem „Łączy nas pamięć” spotkaliśmy się z uczniami szkoły podstawowej nr 1.

Pamięć o wydarzeniach historycznych, ich bohaterach, ale też ofiarach, pielęgnujemy w rozmaity sposób – wywieszamy flagi, zapalamy znicze, odwiedzamy pomniki, muzea etc. 19 kwietnia symbolicznie tworzymy i przypinamy do kurtek czy płaszczów żółty żonkil. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, co roku składał wiązankę właśnie takich kwiatów pod mieszczącym się w stolicy Pomnikiem Bohaterów Getta. Stąd wziął się ów symbol – żółty żonkil. Symbol nie tylko pamięci, ale też szacunku. Dzieci z sępoleńskiej szkoły podstawowej wraz z animatorami z Centrum Kultury i Sztuki uhonorowały powstańców wykonując papierowe żółte żonkile, którymi później przyozdobiły parasolki. Tego typu przedsięwzięcia utwierdzają nas w przekonaniu, że czasami tak niewiele znaczy tak wiele. Symboliczny, szczery gest potrafi być wart więcej niż 1000 słów. Tym bardziej, gdy niesie on ze sobą tak wielką wartość – pamięć. Ruszając w miasto wręczaliśmy napotkanym przechodniom kwiaty oraz ulotki informujące o znaczeniu ogólnopolskiej „akcji żonkile”. Okazuje się, że wśród mieszkańców Sępólna Krajeńskiego świadomość na temat tej kultywowanej od jedenastu lat inicjatywy sukcesywnie wzrasta.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Michał Pick

Fot.: Jacek Wojtania

 

 

  Kliknij aby odsłuchać W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim pod hasłem „Łączy nas pamięć” spotkaliśmy się z uczniami szkoły podstawowej nr 1. Pamięć o wydarzeniach historycznych, ich bohaterach, ale też ofiarach, pielęgnujemy w rozmaity sposób – wywieszamy flagi, zapalamy znicze, odwiedzamy pomniki, muzea etc. 19 kwietnia symbolicznie tworzymy i przypinamy do kurtek czy płaszczów żółty żonkil. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, co roku składał wiązankę właśnie takich kwiatów pod mieszczącym się w stolicy Pomnikiem Bohaterów Getta. Stąd wziął się ów symbol – żółty żonkil. Symbol nie tylko pamięci, ale też szacunku. Dzieci z sępoleńskiej szkoły podstawowej wraz z animatorami z Centrum Kultury i Sztuki uhonorowały powstańców wykonując papierowe żółte żonkile, którymi później przyozdobiły parasolki. Tego typu przedsięwzięcia utwierdzają nas w przekonaniu, że czasami tak niewiele znaczy tak wiele. Symboliczny, szczery gest potrafi być wart więcej niż 1000 słów. Tym bardziej, gdy niesie on ze sobą tak wielką wartość – pamięć. Ruszając w miasto wręczaliśmy napotkanym przechodniom kwiaty oraz ulotki informujące o znaczeniu ogólnopolskiej „akcji żonkile”. Okazuje się, że wśród mieszkańców Sępólna Krajeńskiego świadomość na temat tej kultywowanej od jedenastu lat inicjatywy sukcesywnie wzrasta. Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim Tekst: Michał Pick Fot.: Jacek Wojtania     Powered By GSpeech

 

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech