Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

Akcja społeczno-edukacyjna „ŻONKILE”

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

Był to największy akt oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami trwała od 19.04.1943 do 15.05.1943.

Powstanie w getcie było desperacką próbą wyboru godnej śmierci z bronią w ręku. Po zakończeniu walk cały teren dzielnicy żydowskiej metodycznie spalono i zrównano z ziemią. Ci, którzy przetrwali walki, masowe egzekucje z rąk niemieckich i pożary, zostali wywiezieni głównie do obozu zagłady w Treblince. W ruinach, schronach i piwnicach przetrwali jednak pojedynczy Żydzi, którzy ukrywali się do końca okupacji niemieckiej w Warszawie. Nazwano ich robinsonami getta. Obszar getta stał się wielką pustynią gruzów.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz kolejny organizuje akcję społeczno-edukacyjną „ŻONKILE”, w którą włączają się biblioteki i inne instytucje. Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim również zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia edukacyjno-warsztatowe przygotowane na tę okoliczność.

 

  Kliknij aby odsłuchać 80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to największy akt oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami trwała od 19.04.1943 do 15.05.1943. Powstanie w getcie było desperacką próbą wyboru godnej śmierci z bronią w ręku. Po zakończeniu walk cały teren dzielnicy żydowskiej metodycznie spalono i zrównano z ziemią. Ci, którzy przetrwali walki, masowe egzekucje z rąk niemieckich i pożary, zostali wywiezieni głównie do obozu zagłady w Treblince. W ruinach, schronach i piwnicach przetrwali jednak pojedynczy Żydzi, którzy ukrywali się do końca okupacji niemieckiej w Warszawie. Nazwano ich robinsonami getta. Obszar getta stał się wielką pustynią gruzów. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz kolejny organizuje akcję społeczno-edukacyjną „ŻONKILE”, w którą włączają się biblioteki i inne instytucje. Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim również zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia edukacyjno-warsztatowe przygotowane na tę okoliczność.   Powered By GSpeech

 

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech