Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

Nadzwyczajne kobiety, które zmieniły świat.

Z okazji Dnia Kobiet Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza zaproponowało uczniom klasy III spotkanie, którego motywem przewodnim były biografie dziesięciu niezwykłych kobiet.

Bohaterkami naszych zajęć były: Agatha Christie, Maria Montessori, Matka Teresa, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Królowa Elżbieta II, Coco Chanel, Frida Kahlo, Astrid Lindgren oraz Maria Skłodowska – Curie.

Każda z nich zapisała się na kartach historii świata w inny sposób. To co je łączyło to fakt, że ich życie nie od początku było usłane różami. Maria Montessori oraz Maria Skłodowska – Curie, aby kontynuować naukę musiały wyjechać z kraju. Coco Chanel i Marilyn Monroe wychowały się w sierocińcach. Nim osiągnęły wielki sukces pracowały m.in. w fabryce przy produkcji części samolotów wojskowych oraz w kabarecie. Frida Kahlo, po wypadku drogowym, spędziła długie miesiące leżąc w gipsie w łóżku. Od tego zaczęła się jej pasja malowania autoportretów, z których później zasłynęła. Audrey Hepburn jako mała dziewczynka czasem zjadała nawet cebulki tulipanów, żeby zapełnić czymś brzuch. Jej marzenie o zostaniu baletnicą legły w gruzach, gdyż jej organizm był zbyt osłabiony. Astrid Lindgren gdy napisała uwielbianą przez dzieci powieść zetknęła się z nieprzyjemnymi komentarzami wielu dorosłych,  którzy bali się, że ich pociechy będą tak nieposłuszne jak tytułowa Pippi. Bestsellerowa obecnie Agatha Christie latami pisała różne opowieści, które latami odrzucane były przez wszystkich wydawców. Matka Teresa wyrzekła się wszystkich udogodnień na rzecz pomocy najuboższym.  Z kolei Elżbieta, która marzyła o sielskim życiu na wsi z dnia na dzień musiała zostawić wszystko co znała i kochała i przygotować się do przejęcia roli królowej wielu państw na świecie: od Wielkiej Brytanii po odległą Południową Afrykę.

W trakcie prezentacji wszystkich dziesięciu biografii, uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły notowali wszystkie ciekawostki, które posłużyły im później w interaktywnym quizie Kahoot!. Emocji było co niemiara, a wyniki konkursu utwierdziły nas, że uczestnicy z wielkim zaangażowaniem słuchali każdej z historii kobiet. Zajęcia opracowane zostały w oparciu o serię książek „Mali – Wielcy”, która dostępna jest w oddziale dla dzieci sępoleńskiej książnicy.

 

  Kliknij aby odsłuchać Z okazji Dnia Kobiet Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza zaproponowało uczniom klasy III spotkanie, którego motywem przewodnim były biografie dziesięciu niezwykłych kobiet. Bohaterkami naszych zajęć były: Agatha Christie, Maria Montessori, Matka Teresa, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Królowa Elżbieta II, Coco Chanel, Frida Kahlo, Astrid Lindgren oraz Maria Skłodowska – Curie. Każda z nich zapisała się na kartach historii świata w inny sposób. To co je łączyło to fakt, że ich życie nie od początku było usłane różami. Maria Montessori oraz Maria Skłodowska – Curie, aby kontynuować naukę musiały wyjechać z kraju. Coco Chanel i Marilyn Monroe wychowały się w sierocińcach. Nim osiągnęły wielki sukces pracowały m.in. w fabryce przy produkcji części samolotów wojskowych oraz w kabarecie. Frida Kahlo, po wypadku drogowym, spędziła długie miesiące leżąc w gipsie w łóżku. Od tego zaczęła się jej pasja malowania autoportretów, z których później zasłynęła. Audrey Hepburn jako mała dziewczynka czasem zjadała nawet cebulki tulipanów, żeby zapełnić czymś brzuch. Jej marzenie o zostaniu baletnicą legły w gruzach, gdyż jej organizm był zbyt osłabiony. Astrid Lindgren gdy napisała uwielbianą przez dzieci powieść zetknęła się z nieprzyjemnymi komentarzami wielu dorosłych,  którzy bali się, że ich pociechy będą tak nieposłuszne jak tytułowa Pippi. Bestsellerowa obecnie Agatha Christie latami pisała różne opowieści, które latami odrzucane były przez wszystkich wydawców. Matka Teresa wyrzekła się wszystkich udogodnień na rzecz pomocy najuboższym.  Z kolei Elżbieta, która marzyła o sielskim życiu na wsi z dnia na dzień musiała zostawić wszystko co znała i kochała i przygotować się do przejęcia roli królowej wielu państw na świecie: od Wielkiej Brytanii po odległą Południową Afrykę. W trakcie prezentacji wszystkich dziesięciu biografii, uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły notowali wszystkie ciekawostki, które posłużyły im później w interaktywnym quizie Kahoot!. Emocji było co niemiara, a wyniki konkursu utwierdziły nas, że uczestnicy z wielkim zaangażowaniem słuchali każdej z historii kobiet. Zajęcia opracowane zostały w oparciu o serię książek „Mali – Wielcy”, która dostępna jest w oddziale dla dzieci sępoleńskiej książnicy.   Powered By GSpeech

 

 

 

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech