Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 16: Muzea Watykańskie

A na sobotę proponujemy Państwu nie jeden, a kilka wirtualnych spacerów!

Wybieramy się bowiem do Watykanu, by zwiedzić kompleks muzeów funkcjonujący pod ogólną nazwą „Muzea Watykańskie”. To tak naprawdę 8 obiektów, powstałych w częściach apartamentów papieskich. Przechodząc przez ten labirynt złożony z pokoi, korytarzy, krużganków i galerii można odczuć ogrom oraz historię tego miejsca. Przez setki lat muzea gromadziły przeróżne artefakty z różnych zakątków globu i różnych okresów historycznych, a zgromadzone tutaj zbiory należą do jednych z największych na świecie.

W skład muzeów wchodzi: Pinakoteka – ogromna galeria obrazów, dzieł od wczesnego renesansu aż po XIX wiek, można w niej zobaczyć dzieła takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Caravaggio, Domenichino, Guido Reni i wielu innych. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich. Następnie zwiedzić możemy Muzeum Pio-Clementino – w skład którego wchodzi bogata kolekcja rzeźb antycznych, założone w 1836 roku Gregoriańskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie (powstałe w 1839 roku), które gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie. Kolejno możemy przespacerować się wnętrzami podzielonego na dwie części Muzeum Misyjno-Etnologicznego – pierwsza część poświęcona jest historii religii w krajach pozaeuropejskich, druga to muzeum etnologii, dostępny do zwiedzania jedynie wcześniej uzgodnionym grupom. Muzea Watykańskie to także powstałe z inicjatywy Piusa VII w 1807 roku Muzeuam Chiaramonti, w którym zgromadzone zostały kolekcje rzeźb antycznych powstałych w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku. Do ciągu muzealnego zostały włączone także Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez m.in. Rafaela, a dla zwiedzających online udostępniona została także Kaplica Sykstyńska, a więc prawdziwe „serce Watykanu”, dzieło życia Michała Anioła, w którym odbywają się konklawe. Zwiedzającym Kaplicę Sykstyńską zabrania się robienia zdjęć, ale teraz, mając możliwość zajrzenia do środka w formie wirtualnego spaceru, możecie się Państwo rozglądać do woli – przybliżać szczegóły, zapisywać zdjęcia, podziwiać sztukę. W tym celu wystarczy kliknąć - http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/tour-virtuali-elenco.1.html

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick

wirtualne podroze 16

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech