Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

Uchwała antysmogowa przyjęta

W dniu 1 września 2019 roku weszła w życie przyjęta przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego tzw. „Uchwała antysmogowa” która stanowi prawo miejscowe dla naszego województwa, mająca na celu w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy.

srodekPrzyjęta uchwała antysmogowa m. in. katalog paliw stałych, których stosowanie jest zakazane a także określa standardy emisyjne i zakres efektywności energetycznej, którym wkrótce będą musiały podlegać wszystkie piece, piece centralnego ogrzewania oraz ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe (kominki domowe). Uchwała określa również stosunkowo długie okresy przejściowe dla części nowych regulacji mające na celu zmniejszenie uciążliwości ich wprowadzania w życie tak aby jak najbardziej wpisywało się w cykl wymiany wyeksploatowanych już urządzeń.

 Kalendarium wdrażania zasad zawartych w uchwale:

  • zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019
  • obowiązek posiadania świadectwa jakości używanego paliwa stałego – od 1 września 2019
  • zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024
  • zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominków) niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024
  • zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5. klasy – od 1 stycznia 2028.

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego
Waldemar Stupałkowski

Załączniki:

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech