Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

Setne urodziny Niepodległej

Raut Listopadowy na ulicy Studziennej był uroczystą kulminacją sępoleńskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W atmosferze dumy i radości mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego przenieśli się w czasie by towarzyszyć przy narodzinach Wolnej Polski.

Wśród straganów usytuowanych w sąsiedztwie kameralnej kawiarenki przechadzał się gazeciarz, który rozdając okolicznościowy numer Gazety Sępoleńskiej głosił wieść o odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Panowie na bicyklach zachęcali do uchwycenia tego radosnego momentu na pamiątkowej fotografii, a wraz z pojawieniem się Ojców Polski Niepodległej i pouczającą przemową samego Marszałka Józefa Piłsudskiego ulicą zawładnęła muzyka i tańczący wraz z ludnością cywilną żołnierze. Punktualnie o godzinie 12:00 na całym świecie, w tym także w Sępólnie Krajeńskim, wybrzmiały cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, w tym jednym momencie cały świat równocześnie głosił, że „jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...”.  Po tym wzniosłym, symbolicznym geście zabawa trwała w najlepsze, dobrze znane wszystkim piosenki Starej Warszawy przeplatały się z tradycyjnymi pieśniami patriotycznymi, ulica ożywała jako mównica, z której płynęły przemowy Wincentego Witosa czy Jana Ignacego Paderewskiego, by za moment zamienić się w plac taneczny, na którym młodzież prezentowała między innymi tradycyjną Polkę. W pewnym momencie na balkonie jednej z kamienic pojawiła się nawet sama Hanka Ordonówna z brawurową wersją swojego najpopularniejszego przeboju „Miłość ci wszystko wybaczy”. Zdaje się, że właśnie miłość i mnogość jej znaczeń była hasłem przewodnim naszego Rautu Listopadowego.

Po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość i powróciła na mapę jako wolny, suwerenny kraj. To jedna z najważniejszych dat nie tylko w historii Polski, ale także w ujęciu ogólnym, w historii świata XX wieku. 100-lecie Niepodległości Polski uczczono na całym świecie, potężne banery informowały o tym wydarzeniu na nowojorskim Times Square, piramidy w Gizie tego dnia przybrały biało-czerwone barwy, podobnie podświetlony został największy budynek świata, mieszczący się w Dubaju Burdż Chalifa. 11 listopada to data, która od 100 lat jest biało-czerwona.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Anna Ramczykowska

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech