Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

100 wydarzeń na 100 lecie Niepodległości

W maju zawitało do nas lato. Piękna pogoda sprzyja wydarzeniom plenerowym. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim oraz okoliczne Satelity Kultury dzięki temu bez przeszkód mogą realizować założony plan organizacji 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości.

Od początku roku systematycznie przypominamy naszym mieszkańcom o tej wyjątkowej rocznicy proponując im uczestnictwo w tematycznie pomyślanych przedsięwzięciach, które w różny sposób nawiązują do daty odzyskania przez Polskę Niepodległości. Za nami obchody Dnia Dziecka, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Grupy rekonstrukcyjne prezentujące polskie formacje wojskowe z różnych historycznych epok zyskały cenną uwagę dzieci, tym samym zaszczepiły w nas pomysł organizacji w niedalekiej przyszłości edukacyjno-rozrywkowych spotkań z historią dla najmłodszych.

Szacunek do symboli narodowych – flagi, godła oraz hymnu był głównym tematem ogólnopolskiej akcji Pogotowie Flagowe, do której dołączyło się także Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Mieszkańcy Sępólna uczestniczyli w quizie dotyczącym polskich symboli narodowych, dzieci i młodzież rywalizowały między sobą w grach i zabawach, a w trakcie trwania wydarzenia rozdane zostało 100 biało-czerwonych flag!

Skoro o symbolach mowa, symboliczna była także wystawa Polskich Banknotów. Bogate w szczegółowe informacje plansze informacyjne wyjaśniały historię i okoliczności wprowadzania nowych nominałów, a nienagannie zachowane banknoty robiły wrażenie zarówno na najmłodszych zwiedzający, jak i na tych, którzy pamiętają czasy, gdy niektóre z eksponowanych banknotów były w obiegu.

W atmosferze zadumy wraz z młodzieżą z sępoleńskich szkół uczestniczyliśmy w wyjątkowej formie upamiętnienia ofiar pomordowanych w Katyniu. „Listy z…” był to artystyczny program będący wzruszającym świadectwem miłości i grozy. W całości oparty na autentycznych listach więźniów oraz wierszach Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Zbigniewa Herberta, Stefana Gołębiewskiego czy Jana Góreca-Rosińskiego. Panowie, Mieczysław Franaszek oraz Jakub Ulewicz wcielili się w rolę narratorów, którzy przy akompaniamencie doskonale podkreślającej emocje muzyki czytali listy przepełnione żalem, bólem i beznadziejną bezradnością.

Kwiecień i maj to od lat miesiące, w których dokonujemy podroży w przeszłość. Dworzec PKP tym razem zamienił się w miejsce wzruszającej rekonstrukcji historycznej, tym razem mogliśmy uczestniczyć w historycznej rekonstrukcji żegnania żołnierzy wyjeżdżających na front w związku z ogłoszeniem powszechnej mobilizacji wojskowej na czas II wojny światowej. Autentyczne emocje udzieliły się nie tylko wcielającym się w rolę żołnierzy i ich rodzin, ale także zwyczajnym obserwatorom tego wydarzenia. Z pociągu przesiedliśmy się do zabytkowych samochodów by dokonać sentymentalnej podróż poprzez 100 lecie polskiej motoryzacji. Ta była głównym tematem tegorocznego IV Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Majówkę zakończyliśmy refleksyjnym koncertem „Zaszum nam Polsko” w wykonaniu Macieja Wróblewskiego, artysty, który w latach 70. i 80. występował m.in. u boku Mieczysława Fogga, Ewy Demarczyk czy Partity. Do tej pory zagrał w 26 krajach w Europie, Azji i Ameryce Południowej dając łącznie ponad 5000 koncertów. Oprócz autorskiego repertuaru, Pan Maciej zaskoczył słuchaczy interpretacjami utworów Czesława Niemena, grupy No To Co oraz zespołu Dżem.

To tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych specjalnie z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przed nami jeszcze całe mnóstwo akcji, koncertów, spotkań i przede wszystkim dobrej zabawy. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej – www.ckissepolno.com.pl , w zakładce „100 lat niepodległej Polski” znajdziecie Państwo szczegółowy kalendarz planowanych wydarzeń, bądźcie na bieżąco!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania, Michał Pick, Marcin Jarski

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech