„Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały”. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw

Od wczoraj można obejrzeć wystawę „Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały”. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw, autorstwa dr Alicji Paczoskiej-Hauke,

przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku – Delegaturę w Bydgoszczy.

Zarysowano na niej krótką charakterystykę najważniejszych organizacji konspiracyjnych i oddziałów zbrojnych polskiego podziemia niepodległościowego, działających w latach 1945–1954 w regionie kujawsko-pomorskim (teren ówczesnego województwa pomorskiego). Większość prezentowanych na wystawie zdjęć pochodzi od rodzin osób represjonowanych lub członków organizacji konspiracyjnych.

Na otwarciu gościliśmy uczniów Liceum Ogólnokształcące im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim. Wystawę wzbogaciliśmy krótkimi materiałami wideo o Żołnierzach Wyklętych.

Ekspozycja pochodzi z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i będzie ją można obejrzeć do 3 marca 2023 roku w godz. 9:00-17:00 w  Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Fot.: Jacek Wojtania