Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie   Kliknij aby odsłuchać Witaj na Gmina Sępólno Krajeńskie Powered By GSpeech

CO ZNALEZIONO POD PŁYTĄ SĘPOLEŃSKIEGO RYNKU?

Niebawem gotowa będzie publikacja opisująca prace archeologiczne prowadzone w tym roku na Rynku w Sępólnie Krajeńskim. Opracowanie przygotowują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie ono udostępnione także mieszkańcom.

Archeolodzy prowadzili swoje badania w związku z remontem płyty Rynku i całej strefy śródmiejskiej. Ich zadaniem było sprawdzenie, co wartościowego z punktu widzenia historii, kryje się pod powierzchnią głównego placu w mieście? Odnaleziono tam między innymi elementy ceramiki, monety, a nawet fragment średniowiecznego buta. Wszystko to zostało skatalogowane, opisane i zabezpieczone. Wyniki badań zostaną przedstawione w broszurze, która lada moment trafi do Sępólna Krajeńskiego.

 

– Jeden jej egzemplarz, specjalnie oprawiony, zamkniemy także w kapsule czasu, która zostanie umieszczona pod płytą nowo wyremontowanego rynku – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

 

Odnalezione zabytki nie wrócą jednak na razie do miasta. W Sępólnie Krajeńskim nie ma muzeum, w którym można by je odpowiednio przechowywać i eksponować. Pozostaną one na warszawskiej uczelni. Niektóre, prawdopodobnie trafią też do innych muzeów w Polsce.

Nota prawna:

Gmina Sępólno Krajeńskie jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.

 

  Kliknij aby odsłuchać Niebawem gotowa będzie publikacja opisująca prace archeologiczne prowadzone w tym roku na Rynku w Sępólnie Krajeńskim. Opracowanie przygotowują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie ono udostępnione także mieszkańcom. Archeolodzy prowadzili swoje badania w związku z remontem płyty Rynku i całej strefy śródmiejskiej. Ich zadaniem było sprawdzenie, co wartościowego z punktu widzenia historii, kryje się pod powierzchnią głównego placu w mieście? Odnaleziono tam między innymi elementy ceramiki, monety, a nawet fragment średniowiecznego buta. Wszystko to zostało skatalogowane, opisane i zabezpieczone. Wyniki badań zostaną przedstawione w broszurze, która lada moment trafi do Sępólna Krajeńskiego.   – Jeden jej egzemplarz, specjalnie oprawiony, zamkniemy także w kapsule czasu, która zostanie umieszczona pod płytą nowo wyremontowanego rynku – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.   Odnalezione zabytki nie wrócą jednak na razie do miasta. W Sępólnie Krajeńskim nie ma muzeum, w którym można by je odpowiednio przechowywać i eksponować. Pozostaną one na warszawskiej uczelni. Niektóre, prawdopodobnie trafią też do innych muzeów w Polsce. Nota prawna: Gmina Sępólno Krajeńskie jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.   Powered By GSpeech

 

 

przemoc i rytual w neolicie grob zbiorowy kultury amfor kulistych w koszycach kolo krakowa

Kliknij aby odsłuchać Powered By GSpeech