Akordy Krajobraz na zakończenie Europejskich Dni Dziedzictwa

Zwieńczenie tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa miało miejsce w Wałdowie, gdzie w tamtejszym Wiejskim Ośrodku Kultury zorganizowano mini-koncert pt. „Akordy Krajobrazu”. Oprócz utworów Fryderyka Chopina, Jana Ignacego Paderewskiego i Wojciecha Kilara usłyszeliśmy także fragmenty poematu „Kwiaty Polskie” autorstwa Juliana Tuwima, które wizualnie wsparte były „kwiecistą” wystawą fotograficzną Pani Jolanty Orzłowskiej.

Muzyka, poezja, fotografia oraz taniec -  w wykonaniu tanecznego zespołu „Promyki”, był to prawdziwie barwny „kolaż sztuki”, któremu przyświecała wspólna idea. To już XXV edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”. Od kilku lat czynny udział w imprezie bierze sępoleńskie Centrum Kultury i Sztuki oraz Satelity Kultury – Wiejskie Ośrodki Kultury i świetlice wiejskie z terenów naszej gminy. Uroczyste zakończenie tegorocznej edycji przypadło w udziale Wiejskiemu Ośrodkowi Kultury z Wałdowa i trzeba przyznać, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Nastrojowa muzyka z gracją odegrana na fortepianie przez Panią Dorotę Kuczyńską nie tylko pozwalała oddać się chwili refleksji, ale również tworzyła piękne tło dla recytacji w wykonaniu Pana Mieczysława Franaszka. Zewsząd otoczeni byliśmy kwiecistymi rozmaitościami uwiecznionymi na zdjęciach przez Panią Jolantę Orzłowską, które sprawiały, że nasz lokalny „krajobraz dziedzictwa” ożywał z każdą chwilą na naszych oczach.

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykl wydarzeń, które odbywają się na terenie całej Polski. Hasło tegorocznej edycji zwracało szczególną uwagę na naturalne dziedzictwo przyrody i piękno tworzonych przez nią krajobrazów, każąc nam przyjrzeć się temu co otacza nas na co dzień z nieco innej perspektywy. Nawiązując do dziedzictwa krajobrazu i krajobrazu dziedzictwa sięgaliśmy po utwory muzyczne, wiersze czy obrazy, które wskazują na to, że od wieków zachwycaliśmy się i nadal zachwycamy pięknem natury, malowniczymi pejzażami, siłą i wielobarwnością przyrody.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick