"Pod konarem lipy"

Dni Dziedzictwa Europejskiego – Krajobraz dziedzictwa,

dziedzictwo krajobrazu 9 wrzesnia 2017r w Lutowie odbyło się spotkanie "Pod konarem lipy" Lipa – miodem płynąca – stanowiła niezwykle cenny produkt do wyrobów przedmiotów użytku domowego. Prawdziwym skarbem ludności wiejskiej było lipowe łyko. Lipa dostarczała również surowca do wypalania węgla drzewnego, a także kwiatów, nasion i kory na leki, a pszczołom nektaru na miód i wosk. Jej cnoty prawdziwe i niekoniecznie prawdziwe chwalili nasi najprzedniejsi poeci z Janem z Czarnolasu na czele. Spotkanie rozpoczeliśmy od wysłuchania fraszki "Na lipę". Z powodu nawałnicy jaka nawiedziła naszą Gminę nie było ono tak bogate jak tradycją lat ubiegłych, ale za to bardzo ciepłe i rodzinne. Spędziliśmy ten czas przy ognisku na wspólnych zabawach i konkurencjach. Mogliśmy obejrzeć i wysłuchać miejscowych zespołów działających przy Wiejskim Ośrodku Kultury, a także pośpiewać wspólnie z kapelą "Edek Band" grających na tradycyjnych instrumentach takimi jak akordeon, saksofon, gitara itp. Sobotnie popołudnie upłynęło niezwykle ciekawie, również dzięki współpracy Rady Sołeckiej, która ufundowała kiełbaski na ognisko oraz nagrody na konkursy. Dziękuję uczestnikom a także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i  przebieg spotkania.

Materiały CkiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Kier. M. Senska