Zjazd Samorządowych Liderów

Edukacji w Sępólnie Krajeńskim

W dniach 7 – 8 września odbył się w Sępólnie Krajeńskim zjazd reprezentantów 7 samorządów z terenu całego kraju - Samorządowych Liderów Edukacji. Uczestnikami zjazdu byli reprezentanci gmin wiejskich i miejsko – wiejskich, zaproszonych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Związek Miast Polskich w Poznaniu do udziału w projekcie „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”.

Uczestnikami zjazdu byli samorządowcy z gmin: Morawica, Lubicz, Dopiewo, Koziegłowy k. Częstochowy, Błonie, Długosiodło, Lesznowola k. Warszawy, no i z Sępólna Krajeńskiego.
Tematem przewodnim zjazdu była „Partycypacja w realizacji zadań oświatowych na przykładzie Gminy Sępólno Krajeńskie”.

Pierwszego dnia zjazdu przed gośćmi, a także przedstawicielami Związku Miast Polskich, prezentowali się:
•    Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom”;
•    Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli;
•    Wolontariat Europejski;
•    Centrum Małego Dziecka i Rodziny;
•    Świetlica Terapeutyczna;
•    Warsztaty Terapii Zajęciowej;
•    Klub Młodych Twórców;
•    Stowarzyszenie „Duże Różowe Słońce”;
•    Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Kół Gospodyń Wiejskich i Kółek Rolniczych” gminy Sępólno Krajeńskie;
•    Stowarzyszenie „Ze Zbożem za Pan Brat”;
•    Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim;
•    Miejski Ludowy Klub Sportowy „Krajna”;
•    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Wiejskie Domy Kultury, Świetlice Wiejskie.

Wszystkie ww. nasze stowarzyszenia, instytucje i jednostki organizacyjne, poza realizacją zadań statutowych, znakomicie wspierają edukację, opiekę i wychowanie dzieci i młodzieży w naszej gminie. Wystąpienia poszczególnych osób, różnorodne formy przekazu, wystawy prac zrobiły ogromne wrażenie na przyjezdnych.

Tego samego dnia, wieczorem, odbyło się uroczyste spotkanie władz gminy Sępólno Krajeńskie, radnych Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, dyrektorów gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych z przybyłymi gośćmi. Spotkanie uświetnił znakomity występ adeptów tańca z Centrum Kultury i Sztuki. Poza oficjalnymi wystąpieniami gości, w jakich bardzo ciepło wyrażano się o sępoleńskiej oświacie, wszyscy mieli okazję do kuluarowych rozmów i wymiany doświadczeń.

Drugiego dnia zjazdu goście zwiedzili m.in.: Centrum Sportu i Rekreacji, Gminne Przedszkole nr 2, Centrum Kultury i Sztuki, Świetlicę Terapeutyczną, Centrum Małego Dziecka i Rodziny, Szkołę Podstawową w Lutowie, Centrum Aktywności Społecznej, Molo, Stanicę Żeglarską.

Mieli też okazję nieco dłużej porozmawiać z dyrektorami poszczególnych jednostek lub osobami zarządzającymi.Nasi goście nie ukrywali swoich bardzo pozytywnych wrażeń związanych z gminą Sępólno Krajeńskie. Podobało im się wszystko co u nas zobaczyli. Krótka relacja telewizyjna ze zjazdu dostępna jest na stronie TVP Bydgoszcz, w aktualnym programie „W Borach i na Krajnie” (www.bydgoszcz.tvp.pl zakładka – programy).

Miłym akcentem zjazdu było wsparcie dla poszkodowanych w nawałnicy udzielone przez uczniów jednej ze szkół w gminie Koziegłowy, a ponadto niektórych uczestników zjazdu. Pojawiły się też deklaracje samorządów o zamiarze udzielenia pomocy finansowej naszej gminie.

Marek Tymecki
Dyrektor ZOOS w Sępólnie Krajeńskim