Honorowa Nagroda „Świętego Wawrzyńca

Patrona Gminy Sępólno Krajeńskie” dla Zespołu „Lutowianie”

Od 2005 roku, każdego 10 sierpnia w naszej Gminie organizowana jest uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim  z okazji  „Patrona Gminy Sępólno Krajeńskie - Świętego Wawrzyńca". Również w tym roku wyjątkowy charakter miała  sesja  Rady Miejskiej, która poprzedzona była mszą świętą w intencji mieszkańców oraz władz Gminy Sępólno Krajeńskie odprawiona przez Księdza Prałata Henryka Lesnera Proboszcza Parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Sępólnie Krajeńskim .

Obrady uroczystej sesji rozpoczęły się wysłuchaniem Hymnu „Krajna” w  wykonaniu sekcji wokalnej Uniwersytetu III Wieku.

Następnie Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski przybliżył zebranym historię Świętego Wawrzyńca. Omówił zasady przyznawania nagrody wskazując, że uchwała o przyznaniu nagrody  honorowej pod nazwą „Nagroda Świętego Wawrzyńca – Patrona Gminy Sępólno Krajeńskie” została znowelizowana. Zmiana  z roku 2017 polegała na tym, że nagrody nie przyznaje Konwent tylko Burmistrz Sępólna Krajeńskiego po zasięgnięciu opinii Przewodniczącego, Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim oraz wszystkich Komisji Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim. Ponadto wymienił poprzednich laureatów oraz uzasadnił decyzję przyznającą w tym roku  Statuetkę oraz dyplom.

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego przyznał „Nagrodę Świętego Wawrzyńca- Patrona Gminy Sępólno Krajeńskie”  Zespołowi „Lutowanie” za działania podejmowane na rzecz rozwoju i utrwalania kultury ludowej naszego regionu, popularyzowanie ludowych pieśni Ziemi Krajeńskiej oraz promowania kulturalnego wizerunku Gminy Sępólno Krajeńskie integrując wszystkich mieszkańców.

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim  wręczyli  tegorocznemu laureatowi Nagrody Świętego Wawrzyńca statuetkę oraz dyplom podczas obrad uroczystej sesji Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim.

Pani Małgorzata Senska opiekun zespołu złożyła podziękowania Burmistrzowi Sępólna Krajeńskiego  za przyznanie tak zacnej Nagrody oraz wnioskodawcy tj. Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi „Kół Gospodyń Wiejskich i Kółek Rolniczych” gminy Sępólno Krajeńskie za złożony wniosek o przyznanie nagrody. Ponadto podziękowała tym wszystkim, którzy pomagają i wspierają działalność Zespołu. Na zakończenie Zespół „Lutowianie” zaprezentował  trzy utwory ze swojego repertuaru.

Słowa uznania i gratulacje  laureatowi złożyli między innymi:   Władze Powiatu Sępoleńskiego, radni Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim, Ksiądz Prałat Zenon Skierka, Ksiądz Kanonik Marian Kotewicz, poprzedni laureaci Nagrody „Świętego Wawrzyńca Patrona Gminy Sępólno Krajeńskie i inne osoby obecne na sesji RM.