EDD – "Śpiewajmy Polsce "– pieśni Rzeczpospolitej

W ramach 26 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa – 'Niepodległa dla wszystkich' zaprosiliśmy mieszkańców Sępólna na program pt „Śpiewajmy Polsce” - pieśni Rzeczypospolitej, podczas którego wykonywaliśmy pieśni patriotyczne, które były jednym z fundamentów trwania narodu, jego tożsamości i patriotyzmu, anonimowym bohaterem, którego roli zwykle sobie nie uświadamiamy. Polskie pieśni były manifestem wolności i impulsem do walki z wrogiem.

Były inspiracją setek pokoleń żołnierzy i konspiratorów, obecne podczas walki zbrojnej i na manifestacjach patriotycznych, rozbrzmiewały w podziemnych drukarniach i podczas mszy za ojczyznę. Towarzyszyła polakom zarówno podczas bitewnego triumfu, jak i w chwili śmierci przed plutonem egzekucyjnym. Była niczym nielegalna odezwa odbita na powielaczu, a za jej śpiewanie często groziły najsurowsze kary.

Podczas tego wieczoru wykonywaliśmy pieśni takie jak; Białe Róże, Przybyli Ułani pod okienko, Wojenko Wojenko, Hej chłopcy bagnet na broń, Sanitariuszka Małgorzata, Pałacyk Michla, Hej Hej Ułani, Szara Piechota, .Pierwsza Kadrowa, O Mój Rozmarynie , Jestem Polką i Polakiem, Warszawskie dzieci i inne.

Spotkanie było bardzo udane, do czego przyczyniła przyjazna i miła atmosfera, a przede wszystkim duch patriotycznych pieśni, przywołujący najpiękniejsze przeżycia, wspomnienia i pamięć o tych, którzy ponosili ofiarę za wolną Polskę.

Dziękujemy mieszkańcom za udział we wspólnym śpiewie, mamy nadzieję, że nie był to ostatni taki wieczór.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim