Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie - „Wakacje, czas start”!

W trakcie tegorocznych zajęć wakacyjnych w WOK każdy mógł znaleźć coś dla siebie!

Zajęcia rozpoczęliśmy od zasad bezpiecznego zachowania podczas wakacji i udaliśmy się do pobliskiej remizy OSP. Druh Wiesław przedstawił nam, na czym polega praca strażaka. Mogliśmy obejrzeć sprzęt, w który wyposażony jest wóz strażacki i dowiedzieć do czego służy. Mogliśmy także przymierzyć hełm strażacki i zaznajomić się ze sprzętami gaśniczymi. Największym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki. Wszyscy byli pod wrażeniem i z wielkim zaciekawieniem oglądali wyposażenie.

Podczas zajęć odbyliśmy wakacyjną podróż marzeń przez Polskę. Poprzez zabawę poznaliśmy charakterystyczne krajobrazy różnych regionów Polski. Wskazywaliśmy miejsca, gdzie chcielibyśmy się udać na letni wypoczynek marzeń!

Jedną z form prowadzonych zajęć było także wykonywanie prac plastycznych i technicznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i technik. Chcieliśmy, aby aktywność twórcza była przede wszystkim miłą zabawą. Staraliśmy się ciągle inspirować dzieci do działania, wykorzystując do tego muzykę i sztukę. Dzięki polskim tańcom narodowym i regionalnym kształtowaliśmy poczucie przynależności i tożsamości narodowej oraz wrażliwość na polską kulturę. Zajęcia te prowadził pan Wojtek Chylewski, który czuwał także nad prawidłową postawą ciała, sprawnością motoryczną, koordynacją i pamięcią ruchową tancerzy.
Specjalnymi gośćmi naszych spotkań byli przedstawiciele Zakładu Mleczarskiego z Zalesia „Lacpol”. To właśnie oni opowiedzieli nam o historii i sposobach tworzenia przetworów mlecznych. Dzięki nim mogliśmy szczególnie spędzić „dzień mleka” i  zakosztować różnorodnych pyszności mlecznych! Tajniki zdrowego żywienia, przedstawiła nam także pani Ewelina Krzanik – właścicielka herbaciarni „Tea Lady”, z którą wspólnie przygotowaliśmy orzeźwiające lemoniady i koktajle owocowe.
W wakacje nie mogło zawieść letnie kino z tradycyjnym popcornem i sokiem,  podczas którego wszyscy w niepowtarzalnym klimacie spędzili miło czas. Wyłoniliśmy też zwycięzcę wakacyjnego „Mam Talent”, na którym każde z dzieci przedstawiło swoje umiejętności. Na uczestników czekały rozmaite nagrody i upominki. Ostatnie dni spędziliśmy bardzo aktywnie. Frajdą okazała się eskapada do Lutówka - Młyn, gdzie mnóstwo atrakcji przygotował dla nas Pan Waldek – strażnik leśny z Nadleśnictwa Lutówko. Dzieci piekły kiełbaski i słuchały przestróg na temat zagrożeń czyhających w lesie.
Jednakże największą atrakcją okazała się wyprawa na Orlik, gdzie wszyscy z zaangażowaniem brali udział w zajęciach sportowych, rozgrywkach w piłkę nożną i przeróżnych grach i zabawach.

Uczestnicy zajęć wakacyjnych prezentowali swoje umiejętności, zdolności, okazywali sobie wzajemną pomoc oraz mieli w sobie dużo ciepła i humoru. Ten czas przyniósł nam wiele wrażeń, niezapomnianych chwil i wspomnień. Już nie możemy się doczekać kolejnych, wspólnych zajęć. Do zobaczenia!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tych wyjątkowych zajęć!  Szczególne podziękowania składamy Radzie Sołeckiej wsi Lutowo, firmie Lacpol, Nadleśnictwu Lutówko, Pani Ewelinie Krzanik, Pani Basi i Weronice Kwasigroch, Pani Anieli Zapalskiej,  Panu Wojtkowi Chylewskiemu oraz Panu Radkowi z „Orlika”.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot - Kierownik i instruktorzy WOK Lutowo