Dinozaurowy świat w ARTiKu w Lutowie

Jak co roku w ARTiKu obchodzimy Dzień Dinozaura. Maluchy bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w bloku zajęć ponieważ są  zafascynowane dinozaurowym tematem.

Były figurki dinozaurów, szkielety, książki, albumy, plakaty i puzzle. Po wspólnym obejrzeniu tych wszystkich zgromadzonych skarbów rozpoczęliśmy rozmowę na temat dinozaurów. Powiedzieliśmy sobie o ich budowie, częściach ciała, sposobach odżywiania się i dlaczego składały jaja. Wyjaśniliśmy sobie pojęcie wykopalisk archeologicznych i szkieletu. W zrozumieniu pojęcia - ,,archeolog'' pomogła nam zabawa w poszukiwanie szkieletów i skamieniałych jaj zakopanych w piasku. Dzieci za pomocą łopatek i pędzli delikatnie wydobywały znaleziska i dokładnie je oglądały pod lupą . W kolejnych dniach czekały na nas inne atrakcje a mianowicie w erze dinozaurów występowało dużo wulkanów które często były aktywne i wyrzucały duże ilości lawy. Wykorzystując masę solną którą specjalnie zabarwiliśmy w kolorze skały wykonaliśmy mini - wulkan prehistoryczny, z którego wydobywały się iskry a także wypływała czerwona lawa. Pod lupą oglądaliśmy bryłki węgla  kamiennego szukając na nich śladów pozostawionych z tamtej epoki, ponieważ węgiel właśnie powstał w tamtych czasach. Węgiel okazał się również świetnym materiałem plastycznym do pomalowania kolorowanek. Nasłuchiwaliśmy odgłosów jakie wydawały dinozaury. Udaliśmy się do lasu na spacer dinozaurowy. Oczekiwaliśmy na wyklucie się z jajka małego dinozaura. Stworzyliśmy recyklingowe dinozaury z plastikowych butelek i gazet.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta